U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Terapia

Odporúča Tatiana Dubecká
(Pobočka Šváby)

 

Liečivé byliny pri chorobách z prechladnutia

lipaDlhú dobu lekári verili, že jedinou príčinou chorôb z prechladnutia a nákazlivých chorôb je prenášanie baktérií a vírusov. Dôsledkom toho bolo neprimerané zneužívanie antibiotík, ktoré spôsobilo všetkým priemyselným krajinám, najviac však americkému ľudu, nenapraviteľné zdravotné škody.

Túžba usmrtiť tieto nepriateľské organizmy, zničiť ich a zbaviť sa ich, je ešte v povedomí mnohých pacientov a lekárov, aj keď dnes už vieme, že to, čo rozhoduje o tom, či sa nakazíme alebo nie, nie je v žiadnom prípade prítomnosť vírusov a baktérií, ale obranyschopnosť nášho organizmu. A to hovoril už pred 100 rokmi francúzsky výskumník a fyziológ Claude Bernard: „Pôvodca nie je nič, prostredie je všetko." To znamená: pôvodca nie je dôležitý, na čom záleží je „pôda," na ktorej môže prospievať.

Imunitný systém ľudského tela

Imunitný systém nášho tela je presne fungujúci obranný systém, ktorý zaisťuje, aby organizmus nebol trvale zaplavovaný zárodkami ochorení, baktériami, vírusmi, plesňami a parazitmi. Vo fyzioterapii existuje veľa liečivých bylín, ktorých účinkom je špeciálne posilňovanie práve týchto telu vlastných obranných funkcií.

Echinacea (Echinacea purpurea alebo angustifolia)

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky. Listy a korene tejto rastliny používali už oddávna Indiáni ako liek na liečenie rán všetkých druhov. V Európe je echinacea pestovaná v záhradkách ako pekná dekoratívna trvalka, na lekárskej účely sa pestuje vo veľkých množstvách.

Extrakt z čerstvej rastliny, z vňate a koreňov echinacey zvyšuje obranyschopnosť bielych krviniek. Vďaka tomu sa často podarí celkom zabrániť prepuknutiu choroby, alebo prinajmenšom značne skrátiť jej trvanie, prípadne zoslabiť intenzitu symptómov. Kedykoľvek je na obzore prechladnutie alebo chrípka, mala by sa ako základná terapia užívať tinktúra z echinacey. Najskôr 50 kvapiek, potom 10 kvapiek každú hodinu. Opakovať 1-3 dni, až pokiaľ sa príznaky zreteľne nezlepšia. Potom stačí znížiť dávkovanie na 3-krát 20 kvapiek denne. Ešte lepšie je uviesť obranný systém do optimálnej formy už pred nákazou, keď všetci naokolo kýchajú a smrkajú, alebo keď už v škole chýba mnoho žiakov... Keď užívate tinktúru z echinacey preventívne, je dávkovanie 3-krát denne 20 kvapiek.

Choroby z prechladnutia a chrípkové infekcie sa všeobecne hlásia nádchou, bolesťami v krku, chrapotom, kašľom a celkovým pocitom únavy a „polámanosti." Najmä u detí sa často vyskytujú aj bolesti uší (zápal stredného ucha). Niekedy sú tieto príznaky sprevádzané vysokou horúčkou. Popri zvyšovaní odolnosti kvapkami z echinacey existujú aj niektoré iné liečivé byliny a postupy, ktoré majú rovnaký účinok. Sú to predovšetkým čajové zmesi, ale i rôzne kúpele s bylinnými prísadami.

Čaj proti prechladnutiu I.:

20g šípky, 15 g kvet čiernej bazy, 15g kvet harmančeka, 15g kvet lipy, 10g list maliny, 10g list šalvie, 10g vŕbová kôra, 5g kvet ibišteka.

Nasledujúci čaj má obzvlášť lahodnú chuť a preto je veľmi vhodný pre deti. Čajová lyžička medu môže účinnosť ešte zvýšiť. Čaj pôsobí protizápalovo a podporuje potenie.

Čaj proti prechladnutie II.:

20g kvet lipy, 20g kvet divozelu, 20g kvet čiernej bazy, 20g šípky, 20g vňať z materinej dúšky.

Keď si človek v chladnom ročnom období premočí nohy a je premrznutý, horúci kúpeľ nôh s kvetmi lipy a čiernej bazy mu prinesie rýchlo úľavu. Obe byliny sa zmiešajú a plná šálka sa sparí horúcou vodou. Necháme 10 minút vylúhovať, potom vlejeme do nádoby a doplníme teplou vodou tak, aby voda siahala až po lýtka. Nohy ponoríme do vody na 10-15 minút, potom zľahka osušíme a natiahneme na ne teplé vlnené ponožky.

Byliny stimulujúce odolnosť pôsobia veľmi efektívne na organizmus prostredníctvom chodidiel, často dokonca silnejšie ako čaj. Ideálne je kombinovať oboje a počas kúpeľa nôh vypiť 2 šálky čaju z kvetov lipy a čiernej bazy s medom. Čaj by sa mal piť čo najteplejší. Obe byliny sú veľmi potopudné. Telo musí byť počas kúpeľa a pitia čaju v kľude, aby mohlo náležite reagovať.

Lipa (Tilia platyphyllos a Tilia cordata)

Lipa je u nás veľmi rozšírená a známa. Jej liečivá sila je skrytá predovšetkým v jej kvetoch, ktoré môžeme zbierať z oboch druhov, ktoré sa u nás vyskytujú - z lipy veľkolistej aj malolistej. Pre zber je najlepšie obdobie, keď sa práve otvorila väčšina kvetov, pretože vtedy obsahujú najviac účinných látok. Typickým poznávacím znakom lipových kvetov je ich medová vôňa a kožovitý jazykový podporný listeň, ktorý má každé súkvetie.

Baza čierna (Sambucus nigra)

Aj ker bazy je prastará, bájami ospievaná domáca rastlina. Kvitne v máji a v júni, drobné kvety majú intenzívnu a veľmi charakteristickú vôňu. Vyrába sa z nich sirup alebo sa varí čaj vyvolávajúci zvýšené potenie. Ak sa kvety nezozbierajú, vyvinú sa z nich čierne lesknúce sa bobule. Surové pôsobia preháňavo, ak ich zavaríme, tak nie. Kompót z čiernej bazy pripravený s hruškami a slivkami je lahodný a zdravý dezert bohatý na minerály.

Tymián (Thymus vulgaris)

Tymián je jedna z veľmi starých liečivých rastlín. Uvoľňuje hlieny a napomáha odkašliavaniu pri bronchitíde. Má zmierňujúci účinok a utišuje kŕče. Tymián je aj obľúbené kuchynské korenie, ktoré napomáha lepšiemu tráveniu. Ako prísada do kúpeľa posilňuje nervy a veľmi pozitívne ovplyvňuje zápalové zmeny kože. Na takýto kúpeľ sa používa buď hotový tymianový extrakt, alebo sa pripraví silný nálev z dvoch šálok tymiánu a dvoch litrov vriacej vody. Bylina sa sparí a nechá sa 10 minút vylúhovať (musí byť prikrytá), potom sa scedí, naleje do vane a doplní teplou vodou telesnej teploty. Po kúpeli by sme sa nemali osúšať, ale ľahnúť si do postele v kúpacom plášti alebo uteráku a dobre sa prikryť. V priebehu tymianového kúpeľa sa uvoľňujú liečivé pary, ktoré sa hornými dýchacími cestami dostanú k zapáleným slizniciam nosného a krčného priestoru, kde sa uplatní ich antibakteriálny účinok.

Keď je silné prechladnutie sprevádzané horúčkou, hodnotí sa to ako pozitívny znak nenarušeného obranného systému. Horúčka je jednou z najdôležitejších a najúčinnejších obranných reakcií tela. Zvýšením telesnej teploty o 1,2 alebo 3° C sa vírusy a baktérie ničia a tým je zahájený liečebný proces. Ak je však horúčka privysoká a pre organizmus predstavuje veľkú záťaž, dá sa znížiť metódou zábalu lýtka, čo neohrozuje samoliečenie tela.

Zábal lýtok: Dve malé ľanové plátna ponoríme do studenej vody a vyžmýkame. V čo najväčšej šírke ovinieme okolo lýtka pacienta. Na ne navinieme suché plátno a nakoniec froté uterák alebo vlnenú šatku. Zábal necháme pôsobiť 20 minút a potom znovu opakujeme. Na začiatku procedúry musia byť nohy teplé. Nikdy neprikladáme studené obklady na chladné časti tela!

Pacienti s horúčkou nemajú chuť na jedlo, čo je obrana tela na šetrenie energie, ktoré sa tak nezaťažuje trávením. Sú však stále smädní. Okrem odporúčaných čajových zmesí im môžeme podávať šípkový alebo žihľavový čaj s medom, alebo ovocné šťavy bohaté na vitamín C (šťavu z rakytníka, čerešní a pomarančov). Veľmi vhodná je aj šťava z červenej repy alebo mrkvy. K šťave z mrkvy je potrebné pridať trochu smotany alebo oleja, aby boli karotenoidy viazané na tuk a tak mohli byť absorbované.

Ak prebieha prechladnutie bez horúčky, je vhodné podporiť telo v boji proti pôvodcom choroby dočasným prehriatím. Najlepšie sa osvedčili tieto tri metódy: sauna alebo parný kúpeľ, tzv. kúpeľ pani Schlenzovej a kúpeľ nôh.

Kúpeľ pani Schlenzovej je vlastne iba stupňovaním už popísaného tymianového kúpeľa. Teplota kúpeľa je na začiatku 36,5°C a pozvoľna sa zvyšuje pridávaním horúcej vody až na 39°C. Doba kúpeľa je 30 až 60 minút, u detí menej. Potom sa postupuje ako pri tymianovom kúpeli: ľahnúť si do postele, odpočívať a potiť sa! Prídavok tymianového extraktu alebo silice z kosodreviny zosilňuje účinok.

Ak je pre niekoho kúpeľ namáhavý (silne zaťažený krvný obeh a srdce), môže si podľa rovnakého princípu pripraviť kúpeľ nôh. Teplota vody musí plynulo stúpať a nikdy nesmie klesnúť. Doba kúpania je 10-15 minút. Potom treba udržiavať nohy v teple, ľahnúť si a potiť sa.

Všetky tri prirodzené stimulačné terapie sa môžu aplikovať len zdravým ľuďom. Pacienti s ochoreniami srdca, krvného obehu a žíl ich môžu uskutočňovať iba so súhlasom lekára.

Výživná hodnota a liečivé účinky citrusových plodov (citrón, pomaranč, grapefruit)

Citrón (Citrus medica L.)

Citrónovník rastie len v niektorých oblastiach Stredomoria. Je strom so zlatistými plodmi. Citrónovníkov je viac druhov, ale všetky majú skoro tie isté liečivé vlastnosti. Listy stromu sú toniká, sedatíva a antihelmintiká. Vyvolávajú potenie a potláčajú kŕče (kašeľ, astmu, nervozitu, nespavosť, búšenie srdca a iné ochorenia). Stromy citrónovníkov sú často postrekované insekticídmi a pesticídmi, ktoré sú toxické, a preto listy z takýchto stromov sa neodporúča používať.

Z celých plodov sa vyrábajú osviežujúce a diuretické limonády, ktoré dobre pomáhajú tým, ktorých trápi žalúdok, črevá a pečeň. Citrónová šťava je vychýrená pre svoj veľký obsah vitamínov (A, B1, B2 a najmä vitamínu C). Je občerstvujúca, diuretická a antihelmintická (protiparazitná), tonikom a posilňujúcim liekom. Možno ňou vyliečiť všetky tráviace ťažkosti, najmä u deti. Je najlepším protijedom pri všetkých zásaditých jedoch (sóda, lúh sodný, draselná soľ, roztok chloridu draselného). Kloktanie a potieranie hrdla citrónovou šťavou vylieči choroby hrdla.

Citrónová kôra je takisto tonikum, stimuluje všetky orgány, vyvoláva potenie, výborne pôsobí pri nahromadení toxínov a silne podporuje činnosť žalúdka. Plody citrónovníka sú tiež postrekované insekticídmi a konzervované chemikáliami. Kôru citróna sa odporúča používať iba vtedy, keď sme celkom presvedčení o ich biologickej čistote.

Príprava a použitie:

Citronáda z celého citróna

V litri vody vylúhujte 3 citróny, nakrájané na tenké plátky, oslaďte medom (denne vypiť 3-4 veľké poháre).

Citrónovú šťavu možno užívať s medom, alebo zriedenú vodou (1 citrón do 2 litrov vody pri pálení záhy žalúdka), prípadne s pridaním ricínového oleja (antihelmintikum).

Citrónová šťava sa odporúča aj na kúpele rúk a nôh a celkové kúpele pri migréne, krvácaní z nosa a na krásu pokožky (do pitnej vody vytlačiť 1 citrón).

Prášok zo suchej citrónovej kôry

Nastrúhaná citrónová kôra sa veľmi dobre konzervuje (3 kávové lyžičky s medom na deň ako tonikum, stimulans pre žalúdok a na podporu tvorby moču a potu).

Liehová tinktúra - indikácie ako predchádzajúce. Hrsť čerstvej citrónovej kôry jemne nakrájať do pohára a zaliať 90% alkoholom (1 kávová lyžička na deň).

Kontraindikácie

Pre kyslosť plodov a účinky esencie z kôry sa neodporúča (okrem listov), aby ich užívali reumatici, tí, čo trpia na lámku a obličky (obličkové kolíky a kamene).

Pomarančovník (Citrónovník pomarančový)

Pomarančovníky rastú v slnečnom Španielsku, v Maroku, alebo v Taliansku. Je veľa druhov pomarančov a používajú sa všetky Niektoré len ako ovocie, iné na liečebné účely. Pomaranč je pochúťkou, ak správne dozrieva na výdatnom slnku. Na zdravotné účely sa používajú najmä listy pomaranča horkého, lebo sú účinnejšie a zmiešavajú sa s listami pomaranča sladkého a s listami citróna. Listy majú sedatívne a protikrčové vlastnosti. Veľa by ich mali používať ľudia ustráchaní, nervózni, astmatici, tí, čo trpia na migrénu nervového pôvodu, neurastenici, vhodné sú pri nespavosti, pre hysterikov, ba aj pre epileptikov. Listy dokážu znižovať aj horúčku (brušný týfus), vyvolávajú potenie, sú výborné ako antihelmintikum, podporujú činnosť žalúdka a pôsobia ako tonikum. Samotný pomaranč má veľmi blahodarné účinky na organizmus. Treba ho opatrne olúpať, aby sa odstránila kôra postriekaná chemikáliami. Dužina dodáva organizmu veľa vitamínov, najmä vitamín C a B. Je veľmi vhodná pre deti, mládež, chorých a starých. Obsahuje málo cukru a preto je vhodná pre diabetikov.

Likér z pomarančovej a citrónovej kôry (tonikum na žalúdok a tráviace ústrojenstvo)

Do litra 60% alkoholu pridá sa 100 gramov pomarančovej kôry, 100 gramov citrónovej kôry a nechá sa týždeň vylúhovať. Pridá sa ½ kg trstinového cukru. Používa sa 1 polievková lyžica ako aperitív 1x za dva dni.

Tinktúra z kôry pomaranča

100 gramov kôry sa vylúhuje týždeň v ½ litri 40% alkoholu, potom sa prefiltruje. Používa sa 1 kávová lyžička pred jedlom na stimulovanie žalúdka a čriev.

Zvláštnosťou medzi citrusom sú tzv. červené - krvavé pomaranče. Sú chutné, šťavnaté a menej kyslé ako klasické pomaranče. Výborne sa hodia do šalátov a na prípravu ovocných nápojov.

Využitie červených pomarančov

Červená pigmentácia obsiahnutá v červených pomarančoch má skvelé účinky na náš organizmus. Je účinným antioxidantom, teda ochraňuje organizmus pred starnutím buniek, chráni tiež pred voľnými radikálmi a tým aj pred vznikom mnohých chorôb (choroby pečene, diabetes, epilepsia, srdcové choroby a ďalšie). Vitamín C, karotén, draslík a vlákniny v červených pomarančoch pomáhajú znižovať krvný tlak, podieľajú sa na správnom vyprázdňovaní čriev a na odolnosti organizmu.

Grapefruit

Grapefruit je tiež subtropické ovocie pestované pre plody. Rastie na strome, ktorý dosahuje výšku okolo 6 metrov. Pri dobrej plodivosti sa dožíva 30-40 rokov. Dužina býva bielej, ružovej, červenej alebo zelenej farby. Grapefruit veľkosť získal až šľachtením, ktoré trvalo viac ako 100 rokov. Začiatkom 19. storočia boli jeho semená prevezené do USA, na Floridu. Až do polovice 19. storočia sa pestoval len okrajovo a nebol oň záujem. V 40. rokoch 20. storočia začali grapefruity pestovať a vyvážať do sveta aj Južná Amerika, Izrael, Cyprus a ďalšie krajiny.

Využitie

Grapefruity sú najchutnejšie surové. Výborná je ich čerstvo vytlačená šťava. Grapefruity sú plné vitamínov radu A, C a B. Najmä ružová odroda je priam vitamínová bomba. Grapefruit je nízkokalorický, hodí sa teda pri diétach. Obsahuje aj množstvo minerálov - vápnik, draslík, železo a zinok. Pôsobí ako antioxidant. Výťažok z grapefruitových jadierok pomáha pri liečbe rôznych kožných ochorení (ekzémy, mykózy, vyrážky, bradavice alebo lupienka).

Povzbudzujúci grapefruitový nápoj

100 ml grapefruitovej šťavy, 1 čajová lyžička medu, štipka morskej soli, 200 ml zeleného čaju. Všetko sa dobre vymieša a môže sa podávať s ľadom.

Literatúra:

  • Mességue, M.: Môj herbár zdravia
  • Sme, 30.8.2008

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.