U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Terapia

Odporúča Tatiana Dubecká
(Pobočka Šváby)

 

Pri knihe s...

František Šťastný

frantisek stastny*1935, Nitra
Stavbár a spisovateľ

Pán Boh stvoril svet a všetko ostatné, čo sa na ňom nachádza, postavili stavbári.
Myslím si, že treba hľadať cesty, je potrebné byť iniciatívny, potom sa vždy niečo podarí.
Pracovitosťou sa nedá veľa vynútiť, keď je hlava tupá.
Nemáme sa starať o to, aby sme dlho žili, ale aby sme žili naplno.

František Šťastný pochádza z Nitry, no za roky, ktoré od detstva v Prešove strávil, s mestom nenápadne zrástol. Podobne nenápadne sa prepracoval aj k literárnej tvorbe. Už v mladosti ho to ťahalo k štúdiu umenia a po maturite uspel na skúškach na divadelnú réžiu na VŠMU a zároveň ho prijali na stavebnú fakultu, kam napokon nastúpil, aby pokračoval v šľapajách a remesle svojho otca. Napokon, v minulosti boli stavitelia zároveň aj umelcami. Jeho prvou stavbou bolo Jazero na Delni, za ktoré dostal pamätnú plaketu mesta Prešov slúžiacu aj ako doživotná vstupenka, no ani raz ju nevyužil. Ako stavebný inžinier sa celý život zúčastňoval na realizácii rôznych stavieb, a to nielen na Slovensku či Česku, ale i v Sovietskom zväze, v Iraku a Nemecku, popritom úspešne viedol podnik Pozemné stavby Prešov a angažoval sa aj ako športový funkcionár.
Roky strávené v stavebníctve ho napokon priviedli k umeniu okľukou. Ako dôchodca sa pustil do spisovania spomienok a v roku 2004 debutoval vo veku 69 rokov knihou Sabinovská padla, historky ostali, kde cez prizmu bývalého obyvateľa opísal osudy ľudí a život dnes už zaniknutej Sabinovskej ulice, tak ako ju poznal v mladosti. Nasledovali spomienky na jeho cesty do 31 krajín na 3 kontinentoch v netradičnom cestopise Túlavé topánky a zážitky zo života stráveného v Pozemných stavbách zachytil v Stavbárskych epizódach s karikatúrnymi ilustráciami Fedora Vica.
Staťou Na Schustera spolužiaka spomína Fero Šťastný autorsky prispel do knihy Milana Stana Dva životy Rudolfa Schustera, podobne ako E. Labanič, J. Mikloško, D. Jamrich, P. Dvorský, J. Sarvaš, K. Peteraj a iní.
Jeho celoživotným koníčkom boli sakrálne stavby, ktoré obdivoval ako odborník i ako duchovne založený človek. A tak po knihách spomienok sa tento milovník regionálnej histórie pustil do putovania po opustených spišských sakrálnych pamiatkach. Túto tému otvoril najprv v knihe o kostole v Ihľanoch nazvanej Kostol na konci sveta a odsun Nemcov z horného Spiša a po nej vydal ucelenejšie dielo Opustené kostoly Horného Spiša, kde približuje slávne i dramatické osudy ľudí a vzácnych 15 evanjelických kostolov v Bušovciach, Huncovciach, Ihľanoch, Jurskom, Lomničke, Mlynici, Podhoranoch, Rakúsoch, Stráňach pod Tatrami, Tatranskej Kotline, Toporci, Tvarožnej, Vrbove, Výbornej a Žakovciach. Podnetom k napísaniu ďalšej knihy bola jeho neter Katka, ktorá sa s manželom rozhodla žiť na ďalekom ostrove, kam sa on sám síce nevybral, no vďaka internetovej komunikácii s neterou vznikla séria reportáži pod názvom Za teplom a morom na Martinik. Jeho najnovším počinom je príspevok k 500. výročiu reformácie Rozhovory s evanjelikmi rôznych profesií. Mimochodom, deň výročia reformácie je i dňom jeho narodenia. Navyše sám je evanjelik, preto dialógy s 23 osobnosťami z celého Slovenska i zo zahraničia o ich osudoch a vzťahu k evanjelickej cirkvi boli prirodzeným spôsobom ako cez vzťah k ľuďom vyjadriť svoj vzťah k Bohu. V súčasnosti pracuje nad knihou výrokov významných osobností, ku ktorej zbieral podklady viac ako 40 rokov.

Tvorba
Sabinovská padla, historky ostali (2004)
Túlavé topánky (2006)
Stavbárske epizódy (2009)
Kostol na konci sveta a odsun Nemcov z horného Spiša (2011)
Opustené kostoly Horného Spiša (2014)
Za teplom a morom na Martinik (2016)
Rozhovory s evanjelikmi rôznych profesií (2017)

Kostol na konci sveta Pozemné stavby Rozhovory s evanjelikmi rôznych profesií
Sabinovská padla, historky ostali Stavbárske epizódy Túlavé topánky
  Za teplom a morom na Martinik  

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.